qTranslate-X 3.4.5.4 - en to ar translation catalogue (132 entries)

en: Save Changes
ar: حفظ التغييرات

en: Language Management
ar: إدارة اللغة

en: Languages
ar: اللغات

en: Language Menu
ar: قائمة اللغة

en: Help
ar: مساعدة

en: Language Switcher
ar: تبديل اللغة

en: Settings
ar: الإعدادات

en: Export
ar: تصدير

en: Import
ar: استيراد

en: qTranslate has been reset.
ar: تم اعادة تعيين الاعدادات

en: There is already a language with the same Language Code!
ar: يوجد لغة من قبل بهذا الاسم!

en: Language is already enabled or invalid!
ar: اللغة مفعلة من قبل

en: Cannot disable Default Language!
ar: لا يمكن تعطيل اللغة الاساسية

en: No such language!
ar: لا توجد لغة

en: Language is already disabled!
ar: اللغة معطلة

en: Language is already first!
ar: اللغة هي الاولي بالفعل

en: New order saved.
ar: تم حفظ الترتيب

en: Language is already last!
ar: اللغة هي الاخيرة بالفعل!

en: Options saved.
ar: تم الحفظ

en: Could not write to "%s", Gettext Databases could not be downloaded!
ar: فشل كتابة الملف "%s"

en: Gettext databases updated.
ar: تم تحديث قاعدة بيانات ملف اللغة

en: Unknown Language
ar: اللغة غير معروفة

en: Not enabled
ar: غير مفعلة

en: Language
ar: اللغة

en: Language Code
ar: كود اللغة

en: 2-Letter <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO Language Code</a> for the Language you want to insert. (Example: en)
ar: 2-حرف <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO رمز اللغة</a> للغة المطلوب ادخالها. (مثال: en)

en: Flag
ar: العلم

en: Choose the corresponding country flag for language. (Example: gb.png)
ar: قم باختيار العلم المناسب للغة

en: Name
ar: الاسم

en: The Name of the language, which will be displayed on the site. (Example: English)
ar: اسم اللغة التي ستم عرضها علي الموقع (مثال: الانجليزية)

en: Locale
ar: منطقة اللغة

en: PHP and Wordpress Locale for the language. (Example: en_US)
ar: (مثال: en_US)

en: You will need to install the .mo file for this language.
ar: يجب تنزيل ملف ترجمة .mo لهذه اللغة

en: Date Format
ar: تنسيق التاريخ

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> (use %q for day suffix (st,nd,rd,th)) or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %A %B %e%q, %Y)
ar: اختياري

en: Time Format
ar: تنسيق الوقت

en: Depending on your Date / Time Conversion Mode, you can either enter a <a href="http://www.php.net/manual/function.strftime.php">strftime</a> or <a href="http://www.php.net/manual/function.date.php">date</a> format. This field is optional. (Example: %I:%M %p)
ar: اختياري

en: Not Available Message
ar: رسالة الخطأ

en: Message to display if post is not available in the requested language. (Example: Sorry, this entry is only available in %LANG:, : and %.)
ar: رسالة للعرض عن عدم توافر اللغة المطلوبة للمحتوي المعروض  (مثال: عفوا هذه اللغة غير متاحة في  %LANG:, :  و  %.)

en: Switching Language
ar: تغيير اللغة

en: Switching language to %1$s... If the Dashboard isn't loading, use this <a href="%2$s" title="Dashboard">link</a>.
ar: جاري تغيير اللغة الي  %1$s... اذا لم يتم تحويلك تلقائيا برجاء الضغط <a href="%2$s" title="Dashboard">هنا</a>.

en: Edit Language
ar: تعديل اللغة

en: Save Changes &raquo;
ar: حفظ التغيرات

en: Language Management (qTranslate Configuration)
ar: إدارة اللغة

en: For help on how to configure qTranslate correctly, take a look at the <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> and the <a href="%2$s">Support Forum</a>.
ar: للمساعدة في تفعيل و تشغيل qTranslate بشكل صحيح, الرجاء اتباع  <a href="%1$s">التعليمات</a> و <a href="%2$s">الدعم الفني</a>.

en: Default Language / Order
ar: اللغة الافتراضية  / ترتيب

en: Default Language
ar: اللغة الافتراضية

en: Disable
ar: تعطيل

en: Edit
ar: تعديل

en: Choose the default language of your blog. This is the language which will be shown on %s. You can also change the order the languages by clicking on the arrows above.
ar: اختر اللغة الافتراضية لموفعك. يمكنك مشاهدة اللغة من هنا %s. يمكن ايضا تغيير ترتيب اللغات عن طريق الضغط علي الاسهم بالاعلي.

en: URL Modification Mode
ar: تعديل عرض الروابط

en: Untranslated Content
ar: محتوي الغير مترجم

en: Hide Content which is not available for the selected language.
ar: اخفاء المحتوي الغير متوفر له ترجمة للغة المختارة.

en: When checked, posts will be hidden if the content is not available for the selected language. If unchecked, a message will appear showing all the languages the content is available in.
ar: عند التفعيل, لن تظهر المواضيع ان لم تكن متاحة في اللغة المختارة. اذا لم يتم التفعيل ستظهر رسالة بها كل اللغات المتاحة للمحتوي المعروض.

en: Convert Database
ar: تحويل قاعدة البيانات

en: This function will not work correctly if you installed %s on a blog with existing entries. In this case you will need to take a look at option "%s" under "%s" section.
ar: لن يعمل هذا الخيار اذا تم تنصيب %s علي محتوي قديم. في هذه الحالة برجاء مراجعة "%s" في قسم "%s"

en: Show displayed language prefix when content is not available for the selected language.
ar: عرض بادئة اللغة المعروضة في حالة عدم وجود اللغة المختارة في المحتوي

en: Show content in an alternative language when translation is not available for the selected language.
ar: اظهار المحتوي بلغة اخري في حالة عدم وجود ترجمة للغة المختارة

en: Detect Browser Language
ar: كشف لغة المتصفح

en: Detect the language of the browser and redirect accordingly.
ar: قم بتحويل اللغة بناء علي لغة المتصفح

en: When the frontpage is visited via bookmark/external link/type-in, the visitor will be forwarded to the correct URL for the language specified by his browser.
ar: اذا تم زيارة الصفحة سيتم التحويل اللغة تلقائيا الي اللغة المستخدمة في المتصفح.

en: Flag Image Path
ar: مسار صور الاعلام

en: Path to the flag images under wp-content, with trailing slash. (Default: %s, clear the value above to reset it to the default)
ar: مسار محتوي اعلام الدول داخل wp-content (الافتراضي هو  %s )

en: Ignore Links
ar: تجاهل الروابط

en: To reset to default, clear the text.
ar: لاعادة التعيين امسح المحتوي وقم بالحفظ

en: Cookie Settings
ar: اعدادات Cookie

en: Date / Time Conversion
ar: تحويل التاريخ / الوقت

en: Translation of options
ar: ترجمة الخيارات

en: Single Language Mode.
ar: وضع للغة واحدة

en: The language edited is the same as admin language.
ar: اللغة المطلوية نفس لغة مدير الموقع

en: CSS set:
ar: خصائص CSS:

en: Use custom CSS
ar: استخدام ملف CSS خاص

en: Do not highlight the translatable fields.
ar: لا تقم بتمييز الحقول المتاحة للترجمة

en: Show a line on the left border of translatable fields.
ar: عرض اشارة علي يسار الحقول المتاحة للترجمة

en: Draw a border around translatable fields.
ar: رسم حدود حول الحقول المتاحة للترجمة

en: The color in use is taken from your profile option %s, the third color.
ar: اللون المستخدم  %s مستخدم من خيار الالوان في اعدادات صفحة المستخدم

en: Custom Fields
ar: الحقول المخصصة

en: Action
ar: الحالة

en: Stored
ar: مخزنة

en: %s Flag
ar: علم %s

en: Default
ar: الافتراضي

en: Enable
ar: تفعيل

en: Delete
ar: الغاء

en: Pre-Defined
ar: معرفة مسبقًا

en: Reset
ar: اعادة تهيئة

en: List of Configured Languages
ar: قائمة باللغات المعدة

en: Click %s to modify language properties.
ar: اضغط %s لتعديل خصائص اللغة

en: Enabling a language will cause qTranslate to update the Gettext-Database for the language, which can take a while depending on your server's connection speed.
ar: تفعيل لغة ستسبب qTranslate بتحديث قاعدة البيانات Gettext الخاصة باللغة, سوف تستغرق العملية بعض الوقت حسب سرعة اتصال الخادم بالانترنت.

en: Add Language
ar: اضافة لغة

en: Add Language &raquo;
ar: اضافة لغة

en: Plugin
ar: اضافة

en: Do not migrate any setting
ar: لا تقم بتغيير اي اعدادات

en: Import settings from
ar: استيراد الاعدادات من

en: Export settings to
ar: تصدير الاعدادات الي

en: Do not convert database
ar: لا تقم بتحويل قاعدة البيانات

en: Use plugin %s to import data.
ar: استخدم اضافة %s لاستيراد البيانات

en: Reset qTranslate
ar: اعادة تعيين الاعدادات

en: Check this box and click Save Changes to reset all qTranslate settings.
ar: اعادة تعيين جميع اعدادات qTranslate

en: Yes, I really want to reset qTranslate.
ar: اجل, اريد اعادة تعيين qTranslate

en: Also delete Translations for Categories/Tags/Link Categories.
ar: حذف جميع التصنيفات/الوسوم/الروابط

en: If something isn't working correctly, you can always try to reset all qTranslate settings. A Reset won't delete any posts but will remove all settings (including all languages added).
ar: اذا حدث اي شئ خاطئ يمكن اجراء اعادة تعيين الاعدادات للحالة الافتراضية. اعادة التعيين لن تقوم بمسح اي محتوي او موضوع فقط سيتم حذف الاعدادات (متضمنة اللغات التي تمت اضافتها)

en: Cannot delete Default Language!
ar: لا يمكن الغاء اللغة الاساسية

en: Gettext databases <strong>not</strong> updated:
ar: لم تم تحديث قاعدة بيانات ملف اللغة

en: Translation options
ar: خيارات الترجمة

en: Highlight Translatable Fields
ar: قم بتمييز الحقول المتاح ترجمتها

en: qTranslate Services Settings
ar: اعدادات خدمات qTranslate

en: Translate to
ar: ترجم الي

en: Post Title
ar: عنوان الموضوع

en: Service
ar: الخدمة

en: Source Language
ar: لغة مصدر

en: Target Language
ar: اللغة المطلوية

en: qTranslate Services
ar: خدمات qTranslate

en: Open Orders
ar: افتح طلب

en: Edit %s
ar: تعديل  %s

en: Website
ar: الموقع الالكتروني

en: Current Status: %s
ar: الحالة الحالية :  %s

en: No open orders.
ar: لا توجد طلبات

en: Translate a different post.
ar: ترجمة موضوع مختلف

en: Request Translation
ar: طلب ترجمة

en: unavailable
ar: غير متاح

en: free
ar: مجاني

en: <p>Price: %1$s %2$s</p>
ar: <p>السعر: %1$s %2$s</p>

en: Translate
ar: ترجمة

en: Allows your visitors to choose a Language.
ar: السماح للزوار بتغيير اللغة

en: qTranslate Language Chooser
ar: اختيار اللغة

en: Title:
ar: العنوان

en: Hide Title:
ar: اخفاء العنوان

en: Display:
ar: عرض

en: Text only
ar: اسم اللغة

en: Image only
ar: صورة

en: Text and Image
ar: اسم اللغة و صورة

en: Dropdown Box
ar: قائمة منسدلة
