qTranslate-X 3.4.5.4 - en to pt_BR translation catalogue (62 entries)

en: Save Changes
pt_BR: Salvar Alterações

en: Language Management
pt_BR: Gestão de Idiomas

en: Languages
pt_BR: Idiomas

en: Settings
pt_BR: Configurações

en: Language Code has to be 2 characters long!
pt_BR: Código do Idioma tem de ter 2 caracteres!

en: There is already a language with the same Language Code!
pt_BR: Já existe um idioma com o mesmo Código!

en: Cannot disable Default Language!
pt_BR: Não pode desativar o Idioma Principal!

en: No such language!
pt_BR: Idioma não existe!

en: Language is already disabled!
pt_BR: Esse Idioma já se encontra desativado!

en: Language is already first!
pt_BR: Idioma já é o primeiro!

en: New order saved.
pt_BR: Nova ordem salva.

en: Language is already last!
pt_BR: Idioma já é o último!

en: Options saved.
pt_BR: Opções salvas.

en: Language
pt_BR: Idioma

en: Language Code
pt_BR: Código do Idioma

en: 2-Letter <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">ISO Language Code</a> for the Language you want to insert. (Example: en)
pt_BR: 2-Letras <a href="http://www.w3.org/WAI/ER/IG/ert/iso639.htm#2letter">Código de Idioma ISO</a> para o código do Idioma que deseja introduzir. (Exemplo: pt)

en: Flag
pt_BR: Bandeira

en: Incorrect Flag Image Path! Please correct it!
pt_BR: Caminho para Arquivo da Bandeira Incorreto! Por favor, corrija-o!

en: Choose the corresponding country flag for language. (Example: gb.png)
pt_BR: Escolha a bandeira correspondente ao idioma. (Exemplo: pt.png)

en: Name
pt_BR: Nome

en: The Name of the language, which will be displayed on the site. (Example: English)
pt_BR: O Nome do idioma, que aparecerá no site. (Exemplo: Português)

en: PHP and Wordpress Locale for the language. (Example: en_US)
pt_BR: "Locale" para o idioma no PHP e Wordpress (Exemplo: pt_BR)

en: You will need to install the .mo file for this language.
pt_BR: Você vai precisar instalar o arquivo .mo para este idioma.

en: Date Format
pt_BR: Formato da Data

en: Time Format
pt_BR: Formato da Hora

en: Not Available Message
pt_BR: Nenhuma Mensagem Disponível

en: Edit Language
pt_BR: Editar Idioma

en: Save Changes &raquo;
pt_BR: Salvar Alterações &raquo;

en: Language Management (qTranslate Configuration)
pt_BR: Gestão de Idiomas (Configuração do qTranslate)

en: For help on how to configure qTranslate correctly, take a look at the <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> and the <a href="%2$s">Support Forum</a>.
pt_BR: Para obter ajuda sobre como configurar o qTranslate corretamente, consulte o <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> e também <a href="%2$s">Forum de Suporte</a>.

en: Default Language / Order
pt_BR: Idioma Principal / Ordem

en: Disable
pt_BR: Desativar

en: Edit
pt_BR: Editar

en: Choose the default language of your blog. This is the language which will be shown on %s. You can also change the order the languages by clicking on the arrows above.
pt_BR: Escolha o idioma predefinido do seu blog. Este idioma será mostrado em %s. Pode mudar a ordem dos idiomas clicando nas setas acima.

en: Hide Content which is not available for the selected language.
pt_BR: Esconder Conteúdo que não esteja disponível para os idiomas selecionados.

en: When checked, posts will be hidden if the content is not available for the selected language. If unchecked, a message will appear showing all the languages the content is available in.
pt_BR: Quando selecionado, os posts sem conteúdo para o idioma serão ocultados. Se não selecionado, aparecerá uma mensagem mostrando os idiomas em que o artigo está disponível.

en: This function will not work correctly if you installed %s on a blog with existing entries. In this case you will need to take a look at option "%s" under "%s" section.
pt_BR: Esta função não funcionará corretamente se instalou o %s num blog com conteúdo. Neste caso veja "%s" em "%s".

en: Detect Browser Language
pt_BR: Detectar Idioma do Navegador

en: Detect the language of the browser and redirect accordingly.
pt_BR: Detecta o idioma do navegador e redireciona em conformidade.

en: When the frontpage is visited via bookmark/external link/type-in, the visitor will be forwarded to the correct URL for the language specified by his browser.
pt_BR: Quando a página principal é visitada através de favorito/ligação externa/teclado, o visitante será dirigido para o URL correto conforme o idioma do seu navegador..

en: Enable
pt_BR: Ativar

en: Delete
pt_BR: Apagar

en: Enabling a language will cause qTranslate to update the Gettext-Database for the language, which can take a while depending on your server's connection speed.
pt_BR: Ativar um idioma vai fazer com que o qTranslate atualize a base de dados 'GetText' para esse ididoma, o que pode demorar algum tempo.

en: Add Language
pt_BR: Adicionar Idioma

en: Add Language &raquo;
pt_BR: Adicionar Idioma &raquo;

en: qTranslate Services Settings
pt_BR: Configurações dos Serviços qTranslate

en: Order deleted.
pt_BR: Ordem apagada.

en: Source Language
pt_BR: Idioma de Origem

en: Target Language
pt_BR: Idioma de Destino

en: qTranslate Services
pt_BR: Serviços qTranslate

en: Enable qTranslate Services
pt_BR: Ativar 'qTranslate Services'

en: Service Configuration
pt_BR: Configuração do Serviço

en: Additional information: %s
pt_BR: Informação adicional: %s

en: The service returned this message: %s
pt_BR: O serviço retornou esta mensagem: %s

en: Translate this post to another language.
pt_BR: Traduzir este post para outro idioma.

en: Request Translation
pt_BR: Requisitar Tradução

en: Translate
pt_BR: Traduzir

en: Hide Title:
pt_BR: Esconder Título:

en: Display:
pt_BR: Mostrar:

en: Text only
pt_BR: Só Texto

en: Image only
pt_BR: Só Imagem

en: Text and Image
pt_BR: Texto e Imagem
