qTranslate-X 3.4.5.4 - en to sv translation catalogue (66 entries)

en: Language Management
sv: Språkhantering

en: Languages
sv: Språk

en: Settings
sv: Inställningar

en: qTranslate has been reset.
sv: qTranslate har nollställts.

en: The Language must have a Not-Available Message!
sv: Språket måste ha ett meddelande för saknad text!

en: The Language must have a Locale!
sv: Språket måste ha en lokalisering angiven!

en: The Language must have a name!
sv: Språket måste ha ett namn!

en: Language Code has to be 2 characters long!
sv: Språkkoden skall vara 2 tecken lång!

en: There is already a language with the same Language Code!
sv: Det finns redan ett språk med samma språkkod!

en: Language is already enabled or invalid!
sv: Språket är antingen redan aktivt, eller ogiltigt!

en: Cannot disable Default Language!
sv: Det går inte att stänga av huvudspråket!

en: No such language!
sv: Det språket finns inte!

en: Language is already disabled!
sv: Språket är redan avstängt!

en: Language is already first!
sv: Språket ligger redan först!

en: New order saved.
sv: Ny ordning har sparats.

en: Language is already last!
sv: Språket ligger redan sist!

en: Options saved.
sv: Alternativen har sparats.

en: Could not write to "%s", Gettext Databases could not be downloaded!
sv: Det gick inte att skriva till "%s", Databaser för Gettext gick inte att ladda ned!

en: Gettext databases updated.
sv: Gettext-databaser uppdaterade.

en: Language
sv: Språk

en: Name
sv: Namn

en: Switching Language
sv: Språkbyte

en: Switching language to %1$s... If the Dashboard isn't loading, use this <a href="%2$s" title="Dashboard">link</a>.
sv: Byter språk till %1$s... Om kontrollpanelen inte laddas, använd denna <a href="%2$s" title="Kontrollpanel">länk</a>.

en: For help on how to configure qTranslate correctly, take a look at the <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> and the <a href="%2$s">Support Forum</a>.
sv: Du kan hitta hjälp med korrekta inställningar för qTranslate på <a href="%1$s">qTranslate FAQ</a> och dess <a href="%2$s">Supportforum</a>.

en: Choose the default language of your blog. This is the language which will be shown on %s. You can also change the order the languages by clicking on the arrows above.
sv: Välj huvudspråk för din blogg. Detta språk kommer att visas på %s. Du kan också ändra språkens ordning genom att klicka på pilarna här ovanför.

en: Action
sv: Aktivitet

en: If you are updating from qTranslate 1.x or Polyglot, <a href="%s">click here</a> to convert posts to the new language tag format.
sv: Om du uppgraderat från qTranslate 1.x eller Polyglot, <a href="%s">klicka här</a> för att konvertera inläggen till det nya sättet att märka upp språken.

en: If you have installed qTranslate for the first time on a Wordpress with existing posts, you can either go through all your posts manually and save them in the correct language or <a href="%s">click here</a> to mark all existing posts as written in the default language.
sv: Om detta är första gången du installerar qTranslate på en Wordpress-site med existerande inlägg, så kan du antingen manuellt gå igenom alla inlägg och spara dem i rätt språk eller <a href="%s">klicka här</a> för att ange att alla inlägg är skrivna på huvudspråket.

en: The language/s do not have a valid ISO 639-1 representation.
sv: Språket/språken saknar giltig förkortning enligt ISO 639-1.

en: The language/s you used are not supported by the service.
sv: Språket/språken stöds ej av denna tjänst.

en: There is no such service.
sv: Någon sådan tjänst finns ej.

en: The system could not process your order.
sv: Systemet kunde inte utföra ditt kommand.

en: There has been an error with the selected service.
sv: Ett fel inträffade med vald tjänst.

en: An unknown error occured with the selected service.
sv: Ett okänt fel inträffade i vald tjänst.

en: The server returned a debugging message.
sv: Servern svarade med en text för felsökning.

en: <div>Translate to %s</div>
sv: <div>Översätt till %s</div>

en: Translate to
sv: Översätt till

en: Order deleted.
sv: Order annulerad.

en: Status updated for all open orders.
sv: Status uppdaterad för alla aktiva beställningar.

en: Please save your post first.
sv: Var vänlig spara inlägget först.

en: Post Title
sv: Inläggsrubrik

en: Service
sv: Tjänst

en: Source Language
sv: Källspråk

en: Target Language
sv: Målspråk

en: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate Services could not load <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>
sv: <div id="message" class="error fade"><p>qTranslate tjänster kunde ej ladda <a href="%s">OpenSSL</a>!</p></div>

en: Edit %s
sv: Redigera %s

en: Current Status: %s
sv: Nuvarande status: %s

en: qTranslate Services will automatically check every hour whether the translations are finished and update your posts accordingly. You can always <a href="%s">check manually</a>.
sv: qTranslate-tjänsten kommer automatiskt att kontrollera varje timme om översättningen är klar och i så fall uppdatera dina inlägg. Du kan när som helst <a href="%s">kolla manuellt</a>.

en: To translate a post, please go to the <a href="%s">edit posts overview</a>.
sv: För att översätta ett inlägg, gå till <a href="%s">huvudsida för redigering av inlägg</a>.

en: Post with id "%s" not found!
sv: Inlägg med id "%s" hittades ej!

en: The requested Post has no content, no Translation possible.
sv: Den begärda texten är tom. Översättning kan ej göras.

en: The Post already has content for the selected target language. If a translation request is send, the current text for the target language will be overwritten.
sv: Inlägget har redan en översättning till målspråket. Om en översättningsorder skickas kommer nuvarande text för målspråket att skrivas över.

en: An error occured: %s
sv: Ett fel inträffade: %s

en: Additional information: %s
sv: Tilläggsinformation: %s

en: An serious error occured and qTranslate Services cannot proceed. For help, please visit the <a href="%s">Support Forum</a>
sv: Ett allvarligt fel inträffade. qTranslate-tjänsten kan ej fortsätta. Besök <a href="%s">Supportforumet</a> för hjälp.

en: The service returned this message: %s
sv: Tjänsten returnerade följande meddelande: %s

en: Your article is available in multiple languages. If you do not want to translate from %1$s, you can switch to one of the following languages: %2$s
sv: Din artikel finns i flera språk. Om du inte vill översätta från %1$s, kan du byta till något av följande språk: %2$s

en: Request Translation
sv: Begär översättning

en: Cannot use this service, not all <a href="%s">required fields</a> filled in for this service.
sv: Kan inte använda tjänsten, vissa för tjänsten <a href="%s">nödvändiga fält</a> är ej ifyllda.

en: unavailable
sv: ej tillgänglig

en: free
sv: ledig

en: <p>Price: %1$s %2$s</p>
sv: <p>Pris: %1$s %2$s</p>

en: An error occured!
sv: Ett fel inträffade!

en: Translate
sv: Översätt

en: Allows your visitors to choose a Language.
sv: Låter dina besökare välja språk.

en: qTranslate Language Chooser
sv: qTranslate språkväljare
